admin W dniu: 14:28

Co studiować? Analiza

Niewątpliwie najważniejszą decyzją, jaką każdy student musi podjąć w swojej szkolnej podróży jest to, jaką karierę obrać. Prawdą jest, że są tacy, którzy mają to jasne od najmłodszych lat; w rzeczywistości, być może słyszeliśmy, jak ktoś mówił: „Zawsze chciałem być lekarzem” lub „Chcę być architektem”. Są to osoby, które od najmłodszych lat czują powołanie do określonej działalności. Zawsze mieli bardzo określony cel, coś, co kochali, więc należy ich zachęcać, aby nadal dążyli do tego, co chcą robić w życiu.

Jednak nie każdy ma jasność co do tego, jaką karierę chce studiować. To normalne, że w tym momencie swojego życia czujesz się trochę zagubiony i nie wiesz na pewno, którą ścieżką podążać. Czy wiesz dlaczego? Po prostu dlatego, że do tej pory najprawdopodobniej nie stałeś przed decyzjami o takim znaczeniu lub takimi, które w jakiś sposób mogłyby warunkować twoją przyszłość.

W tym momencie otwiera się przed tobą szeroki wachlarz możliwości, które równie mogą wywołać w nas niepokój i lęk. Ale nie martw się, nie jesteś jedyny. Jest wielu z nas, którzy przeszli przez tę samą sytuację. W rzeczywistości, gdy czytacie te słowa, tysiące młodych ludzi zadaje sobie to samo pytanie. W tej chwili wiele osób stoi przed tym samym dylematem: jaki zawód studiować.

Zdajemy sobie sprawę, że jest to ważna decyzja, która z pewnością zaważy na twojej przyszłości zawodowej. Z tego powodu chcemy pomóc ci wybrać karierę, którą lubisz, która cię pasjonuje, bez obaw, że popełnisz błąd. Jak?

Po pierwsze, podstawową i zasadniczą sprawą jest to, abyś dobrze znał siebie. Może to brzmieć jak rada z podręcznika samopomocy, ale taka jest rzeczywistość, a tym bardziej, gdy musimy podejmować tak ważne decyzje osobiste. Gdybyśmy więc mieli okazję porozmawiać przy kawie i poruszyć ten temat, zapytałbym cię: „Kim jesteś? Jak byś siebie zdefiniował? Czy potrafisz udzielić mi jasnej i zwięzłej odpowiedzi na te pytania?

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze zawodu:

Jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem? Lubisz otaczać się ludźmi czy wolisz być sam? Wolisz pracować w zespole czy raczej samodzielnie? Lubisz myśleć i tworzyć czy wolisz wymyślać, robić lub produkować? Jesteś osobą o ustalonej rutynie czy raczej lubisz zmiany? Znajomość tych aspektów twojej osobowości pozwoli ci wykluczyć pewne studia i zawody, a tym samym lepiej określić, co chcesz robić.

Jakie są twoje mocne strony? W jakim przedmiocie jesteś najlepszy? Dobrze radzisz sobie z liczbami i potrafisz rozwiązywać zadania matematyczne? Czy historia jest jednym z twoich ulubionych przedmiotów, do tego stopnia, że jesteś w stanie zapamiętać nazwiska, daty, miejsca i wydarzenia? A może masz dar komunikowania się i przekazywania myśli? Znajomość swoich mocnych stron, czyli tego, w czym jesteś dobry może poprowadzić cię w kierunku tych zawodów lub studiów, które będą dla ciebie łatwiejsze lub przynajmniej tych, w których możesz się doskonalić.

Co jest dla ciebie najważniejsze? Najważniejsze jest dla ciebie pomaganie innym? Może wolisz mieć uznaną i dobrze płatną pracę? A może wolisz mieć dużo wolnego czasu? Czy zdecydowałbyś się robić coś, co lubisz, nawet jeśli wynagrodzenie finansowe nie jest zbyt wysokie? Oczywiste jest, że wybierając studia należy przeanalizować, jakie są nasze oczekiwania życiowe, a z drugiej strony, czy te studia będą w stanie je spełnić w przyszłości.