Pragnąc zostać pracownikiem oświaty – a konkretnie nauczycielem – niezbędne staje się wykształcenie pedagogiczne. Jest to warunek konieczny do podjęcia pracy znacznej większości posad nauczycielskich. Nie jest to jednak stricte określone jako pedagogika.
Przykładem może być np. pedagogika resocjalizacyjna – ta specjalizacja nie daje możliwości uczenia w szkole. Co ciekawe, nauczyciele wychowania fizycznego traktują pedagogikę jako dodatkową część studiów na Akademii Wychowania Fizycznego, więc głównym elementem ich studiów jest sport.
Sytuacje ma się podobnie w przypadku teologów – praca nauczyciela stanowi jedną z opcji po ukończeniu tego duchowego kierunku. Poloniści kończą polonistykę – co wydaje się jasne – podobnie jak w przypadku nauczycieli chemii, fizyki czy matematyki.
Ile trzeba studiować, aby zostać nauczycielem?
Praktyki nauczycielskie mają miejsce jeszcze w czasie studiów. Już studia licencjackie są w stanie zagwarantować posadę nauczyciela. Nie zmienia to jednak faktu, że większość nauczycieli konkretnych przedmiotów szkolnych posiada wykształcenie magisterskie, a więc mówimy tu o studiach pięcioletnich.
Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku nauczycieli klas dla najmłodszych adeptów szkół podstawowych. Większość nauczycielek klas od 0-3 to młode absolwentki studiów licencjackich.
Ile zarabia przeciętny nauczyciel?
Praca w szkole nie jest pracą ogromnie dochodową. Paradoksalnie, nauczyciele mogliby mieć co roku dwa miesiące urlopu, ale nic bardziej mylnego. Nauczyciele pracują cały rok, a ich pensje są z początku niewiele wyższe niż minimalne wynagrodzenie brutto.
W ostatnich latach pracownicy oświaty prężnie walczą o podniesienie świadczeń – z sukcesami. Praca nauczyciela w szkole nie jest jednak jedynym źródłem dochodów. Nauczyciele – zgodnie ze swoim powołaniem – często udzielają płatnych korepetycji indywidualnych co pozwala osiągnąć dodatkowe źródło konkretnego dochodu.
Więcej informacji na temat różnych zawodów znajdziesz w portalu https://wpracy.pl/.