Nauka czytania nie należy do prostych czynności, ale jest to po prostu jedna z nieodzownych rzeczy, jakie nas czekają przy rosnących dzieciach. Co więcej czytanie książek to ważny element, który duże ma znaczenie na wpływ naszego umysłu, dlatego warto uczyć dzieci czytania i wprowadzić im ten nawyk od najmłodszych lat.
Jak zatem rodzicę mają sobie poradzić z nauką czytania u dzieci?
Pamiętajmy o kluczowej rzeczy, nie należy dziecka zmuszać do czytania. Dziecko powinno samo wykazywać chęci, samo łapać za książki. Dzieci z reguły naśladują rodziców i widzą co my robimy, jeśli my czytamy lubimy książki dzieci z pewnością również za nie chwycą, bez dużego ich zachęcania.
Najlepiej, aby zacząć czytać wspólnie przed snem i wystarczy 30 minut dziennie. Kolejne dni możemy zastosować czytanie książek już wspólnie poprzez, gdy my czytamy i wskazujemy palcem na ten fragment tekstu, który właśnie czytamy. Nauka czytania wymaga czasu i nie zniechęcajmy siebie, ponieważ nie będzie to dobre przy dziecku, pamiętajmy że one wszystko widzą.
Jaki sposób nauki czytania możemy zastosować?
- czytanie metodą literkową,
- czytanie metodą sylabową,
- czytanie metodą globalną.
1. Metoda literkowa
Czyli jedna z najprostszych i najbardziej znanych metod nauczania, która zaczyna się od nauki alfabetu, czyli zapoznaje się z literkami. Kolejnym krokiem dzieci łączą w głoski w słowa i właśnie przez to zaczyna dziecko czytać. Z reguły dzieci zaczynają od krótkich i prostych słów a następnie składają w zdania.
2. Metoda globalna
Mniej znana technika nauczania czytania, która jest stworzona specjalnie z myślą o najmłodszych. Nauka czytania polega na globalnym czytaniu czyli treningu czytania. Do nauki czytania wykorzystuje się kartoniki z wyrazami, które dziecko czyta głoskami. Czynność jest powtarzana kilkakrotnie tak, aby dziecko w końcu zapamiętało słowo napisane na kartonie.
3. Metoda sylabowa
Z tych wszystkich metod to właśnie ta jest najprostszą metodą do nauki czytania. Metoda sylabowa wprowadza metodę głoskową, przedstawiając głoskę czyli np. A, a, ą, E, e, ę itd. Opanowanie tej techniki przez dziecko daje możliwość do przejścia dalej czyli do stopniowego dodawania nowe samogłoski. Czynność wymaga częstego powtarzania tak by były widać efekty i żeby się nie znudziły. Można do nauki czytania wykorzystać memory czy puzzle literowe.
Oczywiście czytanie jest tą umiejętnością, bez których nie da się funkcjonować w świecie. Jednak do dziecka trzeba podejść w należyty sposób, aby szybko nauczyło się ono czytania – skorzystaj z porad dostępnych naw ww.lajf.pl i dowiedz się w jaki sposób utrzymywać relacje z dzieckiem właśnie w tym temacie. Czytanie jest niezbędne nie tylko w czytaniu książek ale i również w codziennym życiu. Więc nauka czytania może wydawać się trudna ale z pewnością jest to czynność do nauczenia. Tylko nie zniechęcajmy się do nauki zbyt szybko i nie dajmy się udzielać naszym emocjom, no i pamiętajmy, że dzieciaki wszystko widzą.