Z każdym rokiem przybywa dzieci z wadami postawy. Skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie, niewłaściwe ustawienie stóp i kolan, osłabione mięśnie – nietrudno o nie szczególnie w czasach nauki zdalnej oraz braku codziennej dawki ruchu. Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem leczenia wadom postawy są zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Sprawdź, dlaczego warto zapisać na nie swoje dziecko!
Dla kogo
Gimnastyka korekcyjna jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci, u których rozpoznano wady postawy lub dzieci szczególnie narażonych na ich powstanie. Trzeba tutaj zauważyć, że zajęcia gimnastyki korekcyjnej nie są specjalistycznymi zajęciami więc jeśli u dziecka występuje bardziej zaawansowana wada albo skolioza, konieczna będzie indywidualnie dopasowana rehabilitacja. W większości przypadków jednak wystarczą zwykłe ćwiczenia korekcyjne. Te również mogą być prowadzone w trybie indywidualnym albo w niewielkich grupach, gdzie dzieci wykonują ćwiczenia opracowane pod kątem konkretnej wady.
Na gimnastykę korekcyjną mogą chodzić także dzieci, u których wprawdzie nie wykryto wad postawy, ale są narażone na ich powstanie. Siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, ciężki plecak oraz niewłaściwa postawa – to czynniki zwiększające ryzyko wykształcenia się negatywnych nawyków i złej postawy. W przypadku dzieci, które nie uprawiają sportu, gimnastyka korekcyjna może być dobrym rozwiązaniem. Są to ćwiczenia, które nie męczą i nie obciążają organizmu. Najczęściej uczestniczą w nich uczniowie przedszkoli lub szkół podstawowych.
Jak wyglądają zajęcia
Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzone są w wielu szkołach czy przedszkolach jako zajęcia dodatkowe, mogą również stanowić część lekcji w ramach wychowania fizycznego. To jednak nie wszystko: możemy również skorzystać z oferty prywatnych zajęć. Są one wprawdzie nieco droższe, jednak mogą być prowadzone indywidualnie lub w kilkuosobowych grupach, co umożliwia skupienie się na konkretnym dziecku i jego wadzie. W takiej niewielkiej grupie prowadzący zajęcia ma możliwość dokładnego sprawdzania czy dziecko wykonuje ćwiczenia poprawnie.
Zajęcia polegają na wykonywaniu określonych ćwiczeń dopasowanych do określonej wady postawy. Ich głównym celem jest korygowanie wad lub profilaktyczne zapobieganie ich powstawaniu. Ćwiczenia polegają na przykład na rozciąganiu mięśni, wzmacnianiu osłabionych partii mięśni czy zachowywaniu prawidłowej postawy. Bardzo ważną częścią każdego spotkania są również ćwiczenia oddechowe.
W ćwiczeniach często wykorzystywane są przyrządy takie jak gumowe taśmy, ciężarki, piłki, wałki i tym podobne. Program zajęć jest dostosowany nie tylko do wady, ale też wieku i możliwości dziecka. Zajęcia wcale nie muszą być nudne – w gimnastyce korekcyjnej wykorzystuje się również gry i zabawy, które zachęcają dziecko do aktywności fizycznej, pozwalają zainteresować je sportem oraz uatrakcyjnić każde spotkanie.
Zalety regularnych ćwiczeń
Regularne chodzenie na gimnastykę korekcyjną jest niezwykle korzystne dla organizmu: przede wszystkim pozwala zmniejszać już istniejące wady postawy oraz zapobiega ich powstawaniu. Ćwiczenia pozwalają ukształtować prawidłową postawę ciała, zwiększyć wydolność organizmu i poprawić kondycję. Kolejnym celem gimnastyki korekcyjnej jest wyrobienie w dziecku właściwych nawyków i świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia. Dzięki ćwiczeniom dziecko może osiągnąć pełny zakres ruchu w stawach i mięśniach. Warto pamiętać, że wady postawy wiążą się nie tylko ze złym wyglądem ale także innymi negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia: dziecko może być osłabione, bardziej podatne na urazy i kontuzje, a nawet gorzej się uczyć. Wady mogą wywoływać bóle głowy, pleców, nóg i stóp oraz osłabienie układu oddechowego zaś w dorosłym życiu wymagać nawet leczenia chirurgicznego. Dzięki gimnastyce korekcyjnej możemy nie tylko uniknąć bólu ale także zapobiec wielu innym przykrym konsekwencjom.
O tym jak ważny dla zdrowia jest ruch pisze również strona www.kaszel.pl